В изложбата „Готови за приключение. Автомобилно рали Будапеща – Константинопол, 1912“ може да се види как са изглеждали състезателните коли от стари времена, както и статии за вълненията около събитието, публикувани в наши вестници.
В началото на ХХ век, в зората на автомобилизма, на мода са дългите ралита, по време на които могат да се демонстрират техническите способности на новото транспортно средство. Измежду тези съревнования най-известен е автопробегът Париж – Пекин от 1907 година. В Централна Европа автомобилният спорт се развива благодарение на състезанията за доказване на надеждността на автомобила; те обхващат няколко държави, въведени са от принц Хайнрих Пруски и носят неговото име. През 1909 г. ралито стига и до Унгария и подтиква представителите на Унгарския автомобилен клуб да организират подобни надпревари.
Първата обиколка, която пресича целия балкански регион и свършва в Константинопол, се провежда между 29 юни и 6 юли 1912 година. Маршрутът на автомобилния клуб, приел междувременно названието „Кралски”, при тогавашните пътни обстоятелства, е минавал по непроходими пътища, буквално през долини и чукари.
Десетките фотоси будят любопитство не само в любителите на автомобили.
Входът на изложбата е свободен.