Основната цел на проекта е бъдещите професионалисти да опознаят стандартите на другите държави от Европейския съюз за производството на електрическа и топлинна енергия от възобновяеми източници, ИТ, рециклирането на излязлото от употреба оборудване, да приложат придобитите знания и умения в бъдещата си реализация.
В рамките на три седмици, групата ученици се запознаха с иновациите в областта на производството на енергия от алтернативни енергийни източници (слънце, вятър, вода), използване на софтуерни програми за проектиране на съоръжения за производство на електроенергия, програмиране, разработване на сайтове и мобилни приложения, рециклиране на остаряло оборудване - електрическо и електронно. В програмата бяха включени както теоретична част под формата на семинари, така и практическа такава – опит в различни фирми и обекти.
Друга съществена особеност на този проект е възможността, която предоставя за повишаване и обогатяване на професионалната и езиковата подготовка, което от своя страна доведе до подобряване на взаимодействието между образователните институции , производствените предприятия и комуникацията с работодателите в България и чужбина . Получените в периода на програмата знания ще бъдат ефективно използвани от участниците в нея, което им дава едно допълнително предимство пред останалите.
Освен всичко друго, в проекта е предвидено обучение по допълнителна професионална и културна подготовка. „Учениците от гимназията бяха запознати с много от забележителностите на Портсмут и неговата история. Особено вълнуващо бе и културното посещение на българската група в Оксфорт и Лондон, запознаха се с историята, културата, традициите и беше съпътствано от много емоции и спомени за цял живот“, разказаха учителите.
„След нашето завръщане, организирахме заключителни срещи - едната беше с ученици, учители и родители, на която бяха обсъдени постигнатите резултати от ползвателите по време на практиката. Втората среща се проведе в Деня на Европа - беше на регионално ниво, поканихме работодатели и работещи в енергетиката, електротехническата промишленост, фирми занимаващи се с ИТ, рециклиране, професионални организации, обучаващи институции и представители на община Горна Оряховица, на която представихме развитието и резултатите от реализацията на проекта и ползите от подобни практики за бизнеса в региона, поканихме електронните медии и пресата от региона“, обясниха още учителите.
В края на мобилността си, учениците, ползватели по проекта получават сертификат за проведена практика в европейска държава , Еuropass – мобилност, сертификат за придобито ниво от обучението по английски език от OLS и удостоверения от проведената професионална подготовка от ТУ Варна, ТУ София, ТУ Габрово, Русенски университет, Центъра за безопасна работа към Енерго-про Варна и Хефти-металс София. Придобитите документи отварят врати за работа на младежите в целия Европейски съюз .
За участниците в проекта, тази практика е много важна в професионалното им израстване. С усъвършенстването на знания, умения и усвояване на европейските иновации, ползвателите ще имат шанс за бърза и успешна интеграция на българския и международния пазар на труда.
Сега продължаваме работата по проекта с подготовката и организирането на втората мобилност – практика в Малага (Испания), в периода от 26.08.2018г. до 15.09.2018г., отново за 20 ученици от специалностите „Електрически инсталации” , „Електроенергетика”, „Възобновяеми енергийни източници”, „Компютърна техника и технологии“ и „Системно програмиране“ от XI клас и двама ръководители.
Стойността на проекта е 114 484,00 евро, от които 63 248 евро са за мобилността в Портсмут , Великобритания , а останалите 51 236 са за мобилността в Малага, Испания, които са подсигурени от Европейския съюз по програма „Еразъм+”, КД1- Мобилност.