Днес Земята има нужда от помощта на човечеството – с тази мисъл ученици от начален курс на обучение при най-голямото лясковско училище СУ „Максим Райкович“ и по-малките деца от детските градини, в Световния ден на земята, засадиха своите фиданки с много грижа и любов, подпомагани от своите учители, поляха ги и си пожелаха по-чист роден край.Инициативата, протекла под мотото „Да пазим планетата” бе и във връзка с работата по Национална програма „Заедно в грижата за всеки ученик”. Съвместният празник на децата от СУ „Максим Райкович”, ДГ „Радост” и ДГ „Пчелица” беше уважен от експертът по предучилищно образование в РУО - В. Търново Екатерина Миновска. Празникът бе изпъстрен с много стихове и песни от всички участници.
Засаждането на семена и дървета донесе много положителни емоции на бъдещите първокласници, които наесен отново ще се включат в грижите за растенията си. Като на всеки празник, децата бяха зарадвани с подаръци и изработени цветя от сламки и хартия. Посланието към тях беше да се научат да използват разумно природните ресурси. С такава насоченост беше и изложбата на изделия от рециклируеми материали. Своят поглед към опазването на природата и бъдещето на планетата изразиха чрез рисунки и децата от подготвителните групи на детските градини, както и по-големите ученици от четвъртите класове в СУ „М. Райкович”.Няколко дни по-рано, в инициатива по засаждане на дървета се включиха и деца и учители от другото лясковско училище – начално училище „Цани Гинчев“.
Трудолюбивите буровчета изкопаха сами дупки в земята и сложиха своите фиданки в двора на красивото си школо. Те запретнаха ръкави и заедно засадиха планински лимони и арония. Буровчетата избраха именно в Деня на Земята да стартират своя проект „Био продукти от нашето опитно поле“- част от кампанията „За чиста околна среда 2021 година“, с който ще надграждат познанията си в отглеждането на различните видове плодове и зеленчуци, ще повишават екологичната си култура и като достойни потомци на лясковските градинари, скоро ще берат плодовете на своя труд от разработеното от тях опитно поле.Подобна инициатива имаха и децата от ДГ „Славейче“, които за поредна пролет създадоха своите цветни и „вкусни“ лехи.
В биоградинката им вече са сложени и поляти цветя, зеленчуци, билки и подправки. А под мотото „Да опазим планетата Земя“, на днешния празник малчуганите рисуваха на асфалт, правиха постери по време на заниманията си, както и инсталация в двора на детската градина.С постери и рисунки-призиви Денят на земята отбелязаха и децата от Обединено училище „П. Р. Славейков“, с. Джулюница.Акцентът на тазгодишното издание за Деня на Земята е поставен върху възстановяването на екосистемите в световен мащаб и ангажираността на обществото с опазването на околната среда. Темата на международния екологичен празник през 2021 г. е „Да възстановим Земята“.
За първи път Денят на Земята е отбелязан на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Като международен Денят се чества от 1990 г. с цел да се обединят хората на планетата в защита на околната среда. Неговата популярност нараства и днес Денят на Земята е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард хора. България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване - от 1992 година. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване живота на планетата.