
11 са сключените меморандуми до сега. „Това е една от малкото общини, които са успели да направят подробен устройствен план, да обособят индустриална зона и след това да търсят варианти за развитие. Повечето тръгват от зелена поляна“, коментира Антоанета Барес – изпълнителен директор на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД.
Министър Емил Караниколов отбеляза, че държавата ще влезе с парични средства, необходими за изграждане на инфраструктура, при евентуално споразумение с инвеститор. „Аз мисля, че има добра индустриална зона, в региона има квалифицирани кадри и образователни центрове, което е от голяма важност за инвеститорите. Вече има конкретно запитване от страна на френска компания, занимаваща се със самолетно производство. Поради това, че има наличие на летище и жп линии, шансът да ги убедим е голям. Ще бъде от голямо значение за целия регион, защото борбата за инвеститори е изключително сериозна“.
„В терена, който се предлага – бивш военен имот - има изградена инфраструктура, електричество, ВиК система, пречиствателна станция, в близост се намира ТЕЦ на „Захарни заводи“. Производството ще бъде екологично“, поясни инж. Добромир Добрев.
За изминалата година има увеличаване на инвестицията с над 35%, много от компаниите разширяват своята дейност през годините. Интересът към България е сериозен – идват делегации от Катар, Саудитска Арабия, Австрия, Малта и други страни, стана ясно от срещата. Според представителите на „Национална компания индустриални зони“, АМ „Хемус“ и скоростен път Велико Търново – Русе ще даде на българския бизнес стратегически приоритет.
Подписването на меморандума цели да бъдат създадени условия за развитие на интензивна комуникация между страните, обмяна на опит и добри практики, с цел изработване на общи позиции, постигане на необходимата координация, информационен обмен за бъдещи проекти и програми, както и за реализиране на съвместни действия в тази насока.