Тазгодишното издание на събора откри символичният домакин кметът на община Лясковец д-р Ивелина Гецова. „От много години, по време на петровите жеги и в навечерието на храмовия празник на нашия манастир, това място празнува. Поляните стават по-зелени, небето става по-синьо, слънцето става по-ярко, а въздухът се изпълва с магията на фолклора, с народните ни мъдрости, с величието на духа на един малък, но душевно богат народ. Добре дошли!”, приветства гостите д-р Гецова.
„За мен е удоволствие да споделя заедно с вас този национален, бих казал и духовен събор. Особено ме радват присъствието на десетки детски и младежки фолклорни формации, което е показател за неугасващата привързаност на българина към фолклора. Преди десетилетия, трите красиви града – Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец поставиха началото на този празник. Дават ни много силен пример, че можем да постигнем успех като нация, само когато имаме обща цел. Искрено ви пожелавам много здраве и успехи в общата ни цел – да разкриваме автентичното, красиво, достоверно лице на България. Да пазим и укрепваме и други наши традиции и да ги предаваме на поколенията след нас. Честит празник!”, пожела президентът Румен Радев
.
Още рано сутринта на поляните край лясковския манастир "Св. св. Петър и Павел" пристигнаха гости от цялата страна. Съборът, който има конкурсен характер, се провежда на две сцени. Участие ще вземат над 220 фолклорни групи от всички краища на България с близо 4 хиляди изпълнители. Тази година специално участие записват фолклорни групи от Сърбия, Латвия, Унгария и Грузия.
Гост изпълнител е народният певец Здравко Мандаджиев с танцово шоу „Кабири”, с ръководител Боян Алексиев.
Най-възрастните участници са: 88- годишният Георги Вълчев Цоков от Хор за обработен фолклор «Зорница» Пчелище, В. Търново и 87-годишните Дара Манолова от с. Иваново, Мария Глушкова от Лясковец и Люба Арабаджиева от с. Русаля, В. Търново.
Най-малки участници са 4-годишната Никол Стоянова от село Драгижево, Христо Георгиев – 4 - годишен от село Леденик и Николея Лазарска – на 4 години от Кукерската група на Макак , Шуменско.
Община Лясковец се включва с общо 17 изпълнения. От град Лясковец участват Певческа група „Росна китка” при клуб на пенсионера „Мазневска чешмичка”, както и група „Чаровна възраст” при пенсионерски клуб „Зора”. От Мерданя в събитието се включва група за обработен фолклор „Авлига” при клуб на пенсионера и инвалида „Надежда”. Участие записват и фолклорна група „Сладкопойна чучулига” при читалище „Пробуждане-1896”, село Джулюница, козаревската Група за обработен фолклор „Авлига” при читалище „Земеделец-1899” и клуб на пенсионера „Здравец” и драгижевската група за обработен фолклор „Детелина” при клуб „Вяра”. От Драгижево се представят и младите певци от Детска вокална група „Китчица” при читалище „Развитие-1894”. Почти всяка група излъчва и по един индивидуален изпълнител. На Събора своя талант ще покажат малките певици Елия Кълчишкова от Лясковец и Карина Павлова от Козаревец, Мелиса Ахмедова от Драгижево, индивидуални изпълнения имат и Иванка Николова и Елена Георгиева от Лясковец и Дочка Габровска и Игнат Вълчев от Козаревец. Танцовите колективи от Община Лясковец са Танцов състав „Лудо младо” и Танцов клуб „Лудо младо”, при НЧ „Напредък-1870” гр. Лясковец, фолклорен клуб „Лясковско хорце”, Танцов фолклорен клуб при козаревското читалище – общо над 150 самодейци от Лясковска община.
Журито е в състав:
- проф. д-р Елена Кутева, изкуствовед, директор на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“
- проф. д-р Антон Андонов - ръководител на катедра „Хореография” в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив и солист на ансамбъл „Тракия”
- акад. Крум Георгиев - етно-музиколог, фолклорист, председател на Общество за фолклор в България; носител на наградата на Министерство на културата „Златен век“, носител на Световната награда на асоциация на националните фолклорни федерации „Златен Оскар за фолклор”, Носител на орден „Кирил и Методий" - първа степен, удостоен с наградата „Златна лира” на Съюза на българските музикални и танцови дейци, почетен член на журито, оценявало Петропавловския събор от самото му създаване до днес.
- д-р Илия Вълев – доктор по етнология, уредник-етнолог в Регионалния исторически музей във Велико Търново, етнограф и историограф
- Член на журито е и г-н Генчо Генчев – фолклорист.
Наградите на лауреатите са парични в размер на 100 лв., диплом и плакет. Ще бъдат връчени и три специални парични награди на кметовете на трите общини /патрони на събора/ - всяка в размер на 200 лв., плакет и диплом. Всички участници в Петропавловския събор на народното творчество ще получат грамоти за участие и сувенир със знака на събора.