Вълчев заяви, че още в понеделник нагласата им е да стартират обучение в електронна среда за 90% от учениците, а от вторник за 95% от учениците, като се има предвид, че средната посещаемост в училище е под 90%. Времето на извънредно положение ще се използва за подготовка, за упражнения, за преговор на знанията на децата.
Предстои да се установи каква част от учениците нямат възможност за дигитално обучение в домашни условия – нямат компютър или интернет. Не може да осигурим 100% такова обучение, но ще направим максималното, по-голяма част от децата да оползотворят времето, заяви още Красимир Вълчев. По думите му, подготвя се и механизъм за взаимопомощ. Чрез него училищата и учителите ще си помагат взаимно. Ще се подготвят и уебинари и видеовръзки.
Две издателства - „Просвета” и „Клет” вече са предоставили безплатно всички електронни учебници от 1 до 10 клас. "За по-малките ученици е важно всеки учител да създаде групи за комуникации – чрез електронните дневници, чрез социалните мрежи. Там, където няма такива, МОН се обръща за съдействие към родителите, които трябва да бъдат връзката между учителя и ученика. Ще въведем механизъм, при който - ако учителите имат минимум 5 часа работа и тя бъде верифицирана, да се счита за работен ден”, каза още Вълчев.
С БНТ ще бъде организирана образователна телевизия и телевизионни уроци, те ще тръгнат още от вторник, 17 март. Министърът заяви, че се отказват от принципа на традиционна организация. Принципът е: колкото успеем да организираме - толкова, посочи той.