Има европейски регламент за брой на население и вид на услуги, които се предоставят в даден район. За изпълнението на програмния период след 2020 година, е нужно страната ни да отговаря на тези изисквания, за да е равномерно усвояването на евросредствата.
Въпрос с повишено внимание остава София, която е столица и едновременно най-развит град с над средноевропейски доходи.
Първи вариант. Пет района: Югозападен - София-град, Софийска област, Благоевград, Кюстендил и Перник; Южен Централен - Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян; Югоизточен - Стара Загора, Сливен, Бургас и Ямбол; Североизточен - Търговище, Русе, Разград, Силистра, Добрич, Варна и Шумен;
Къде се вписва област Велико Търново?
Северозападен - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново.

Втори вариант. Четири района: Югозападен - Софийска област, София-град, Благоевград, Кюстендил и Перник; Тракийско-Родопски - Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян; Черноморски район - Сливен, Ямбол, Бургас, Варна, Добрич и Шумен;
Къде се вписва област Велико Търново?
Дунавски район - Търговище, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра.

Трети вариант. Шест района: Западен район - Софийска област, Благоевград, Кюстендил, Перник, Видин, Монтана и Враца. Североизточен район - Добрич, Варна, Шумен и Търговище. Югоизточен район - Стара Загора, Сливен, Ямбол и Бургас. Южен централен - Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян. Според този вариант област София-град ще бъде обособена в самостоятелен район.
Къде се вписва област Велико Търново?
Северен централен - Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра.

Защо е важно в кой регион ще попадне Великотърновска област?
Оказва се, че всеобщото мнение, че е по-добре областта да попадне в по-привлекателен регион не е особено изгодно. С новото райониране, европейските фондове ще бъдат насочени към по-бедни и изостанали региони. Съответно, попадайки в по-богат регион, Велико Търново и областта ще получи значително по-малко европейски средства.
Ако област Велико Търново попадне в регион с области като Видин (най-бедната област в Европейския съюз) и Враца се очаква финансовата инджекция от Европа да бъде доста по-голяма. Съответно най-малко финансиране ще получи регионът, в който е включен София-град порадии по-добрия стандарт на живот и високите заплати.
Функцията на разпределението ще бъде чисто техническа, посочи в студиото на „Тази сутрин” по бТВ Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
До края на месец март трябва предложенията да се представят пред Съвета по регионална политика, както и на кръгла маса с участието на неправителствени организации, организации от гражданския сектор, представители на академичните среди и научните институции.
Окончателното решение трябва да се вземе до края на 2018 година. Реформата ще стане факт с промяна на Закона за регионалното развитие, подготвена от Министерския съвет и одобрена от Народното събрание.