В срещата участваха директори и учители от професионални гимназии и училища с професионални паралелки, а темите, които бяха разисквани, са интеграцията на уязвимите групи, връзката между училището и пазара на труда и др. За пръв път тази година има средства за деца от уязвими групи не само в професионалните, но и в профилираните гимназии и средните училища за гимназиален етап на обучение.
Вече гласувахме един обем от средства в 25 млн. лв. за всички училища, каза министърът. Относно проблема с все по-ширещата се неграмотност, Вълчев коментира, че резултатите след 4 клас и международните оценявания показват, че имаме все по-добри резултати в базовата грамотност, но се проваляме във функционалната, и това важи особено за тийнейджърите в 7-8 клас. По думите му причините са много, но сред най-важните са, че все повече ученици са от семейства с липса на отношение към образованието или с ниско образование на родителите.
Според Вълчев, повишаването на възнагражденията на преподавателите и привличането на млади, мотивирани педагози, ще е път за решаване на проблема. Министърът посочи също, че тази учениците от 4 и 10 клас ще учат с нови учебници.