Архитектурният конкурс “Ново сърце за стария град” се проведе през юли. Разработката на арх. Нарди бе отличена от международно жури оценявало 62 проекта на участници от 15 държави.
В архитектурните среди Клаудио Нарди е известен като иновативен проектант, чиито проекти са реализирани на три континента.
Част от наградата в проведения архитектурен конкурс включва възможността спечелилият участник да изготви последващ инвестиционен проект за реализирането на сградата на Експозиционен център. При заплащането на същия ще бъде приспадната паричната премия, която му е присъдена за първото място.
Местоположението на сградата е предвидено с приетия през 2012 г. интегриран план за градско възстановяване и развитие. Експозиционният център ще бъде разположен между Пети корпус на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Областната управа. Предвидени са подходи както от ул. „Ал. Стамболийски“, така и от територията на Старото военно училище. Средства за проектиране и изграждане на сградата ще бъдат осигурени по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г. и финансовия механизъм към нея.
В продължение на месец жителите и гостите Велико Търново имаха възможност да се запознаят с всички участвали в конкурса проекти. 500 бяха посетителите на експозицията, представена в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“. Те можеха да напишат в специална книга своите впечатления и мнения, а в импровизирана урна да гласуват за предпочитан от тях проект. Преброяването на гласовете показа, че класираните от журито проекти са сред най-харесваните и от хората.
Мнения за разработките в специалната книга са изказали както граждани, така и проектанти. Своите виждания за бъдещото развитие на новия градски център са дали както великотърновци, така и гости на града. Преобладаващата част от коментиращите изказват задоволството си от изложбата и от възможността да се запознаят с проектите, а като минус посочват, че не всички разработки са преведени на български език.
Интересни са и предложенията на хората за новия градски център. Част от тях държат да има зеленина, паркове и място за спорт, да бъде ограничено високото строителство и да има паркоместа. Други от посетителите на експозицията обаче смятат, че новият градски център трябва да следва модерните тенденции в архитектурата, а да не се превръща в “мегдан“. В този дух е и позицията: „Живеем в XXI, а не в XIX век, младите хора искат модерни сгради, да гледаме напред, а не назад“. Други посетители предлагат да бъде изградена връзка на терена със Света гора и улица “Гурко”, да бъде построена нова сграда на Общината с голям брой паркоместа, а настоящата а да бъде продадена или да се ползва за други нужди, целият терен да добие вид на градски форум, да бъде изградена нова концертна зала, в преобладаващата територия да бъдат обособени паркове и градинки, или да се заложи на спортните площадки и съоръжения и т.н.
Любопитно и атрактивно е предложението на Петър Джуров, който прилага и визуализация с графични материали. Той вижда възможност за изграждането на сграда с „променяща се фасада“ и дава своя концепция за застрояване на територията.
Болшинството от изказали мнение предлагат при последващото проектиране на терена на Старото военно училище да се направи компилация от проектите и да бъде избрано най-доброто от всички.
Община Велико Търново ще се съобрази с всички изказани мнения, както и с общественото обсъждане на конкретното проектно решение за територията.
Бъдещето на града е в ръцете на търновци и общинската администрация се надява на широко обществено участие при последващото обществено обсъждане.