област Велико Търново
Сподели
05 фев 2018
Автор: ОбластВТ

ЕП решава ще спрем ли да местим часовниците напред и назад? (История + Значение)

ЕП решава ще спрем ли да местим часовниците напред и назад? (История + Значение)
След множество петиции и запитвания от граждански организации, Европейският парламент взе решение да разгледа въпроса за смяната на лятното и зимното часово време. Тази седмица казусът трябва да бъде разгледан в пленарна зала и това да сложи началото на края за ежегодната смяна на времената. 
Според доста организации, включително и лекарски, смяната влияе зле на нашето здраве. 

Кога започва всичко? 

Идеята за смяната на часовото време (Daylight saving time - спестяване на дневна светлина)  възниква първо през  1784-та година, когато американският президент Бенджамин Франклин предлага концептуална идея за DST. Въпреки това, едва през 1916-та година Германия става първата държава, която въвежда използването на  новото часово време на национално равнище. Към днешна дата 75 страни използват тази часова система. 

В България системата DST се въвежда през 1943-та година. 

Защо?

Според множество проучвания, използването на системата води до значително намаляване на пътни инциденти и различни видове ежедневни наранявания

Относно спестяването на енергия, проучванията са противоположни - някои твърдят, че по този начин се спестява значително количество енергия, но други твърдят точно обратното. 

Интересно

През годините е имало различни вариации на системата - например такива с по 30-минутна разлика или двучасова. Някои страни въвеждат и разлика от 20 или 40 минути, но това не дава особен резултат и тези промени не добиват популярност. 

Въпросът кое часово време - зимното или лятното да бъде оставено, също седи на дневен ред пред Европарламента. Смяната на времето през пролетта и есента в страните от ЕС се управлява от Директивата на ЕП и Съвета относно разпоредби за лятното часово време. Текстът, който предстои да се разгледа, предвижда да се поддържа единен часови режим, дори и ако смяната на времето се премахне.

Финландия, Полша и Естония са сред еврочленките, които силно лобират да се прекрати местенето на часовника.
ПОДОБНИ НОВИНИ
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ