„Всеки човек или компания може да представи проект на специални онлайн платформи и така да спечели доверието на много, макар и по-малки инвеститори, включително и обикновени физически лица. Това увеличава шанса да се съберат нужните за реализирането средства, както и предоставя възможност за директна връзка между предприемача и бъдещи клиенти. Този модел работи много ефективно в САЩ и с новите правила целим да обединим потенциала на Европа за развитие и разрастване на иновативни бизнеси. Но също така да стимулираме повече хора да инвестират директно, дори и малки суми, в иновативни идеи, продукти и услуги“, допълни Майдел.
Българският представител в ЕП коментира, че съществуват различни видове колективно финансиране. Най-популярните са с партньорско кредитиране, с дялов капитал и чрез предоставяне на компенсации, най-често под формата на продукта или ваучер за услугата, когато са готови.
Освен допълнителна форма на финансиране за нови проекти, предприятия или идеи, успешна кампания за колективно финансиране може да подчертае потенциала и общественото доверие в бизнеса, което да улесни намиране на допълнително финансиране от други финансови източници, които ще приемат проекта за по-малко рисков.