област Велико Търново
Сподели
26 апр 2018
Автор: ОбластВТ

До края на април самоосигуряващите се лица подават декларации за 2017 година

До края на април самоосигуряващите се лица подават декларации за 2017 година
Всички самоосигуряващи се лица са длъжни до 30 април 2018 г. да подадат еднократно годишна декларация образец № 6 за своите задълженията за социално и здравно осигуряване. Годишните осигурителни декларации се подават по същите начини както и данъчните декларации - по електронен път с ПИК /Персонален идентификационен  код/ или КЕП /Квалифициран електронен подпис/, по пощата или в офисите на приходната агенция. Най-лесният и достъпен начин за подаването им е по електронен път чрез ПИК код.

30 април е и срокът, в който самоосигуряващите се лица са задължени да представят и справки № 1 и № 2 за определяне на окончателния размер на осигурителния им доход и окончателния размер на дължимите от тях задължителни осигурителни вноски. Справките за осигурителния доход са част от годишната декларация за облагане на доходите на физическите лица.

До 30 април 2018 г. се внасят и годишните изравнителни вноски за социално и здравно осигуряване от самоосигуряващи се лица. Изравнителните осигурителни вноски се превеждат по следните кодове за вид плащане:
•          за фонд Пенсии - 551111
•          за фонд ДЗПО - 581111
•          за здравно осигуряване - 561111

При попълването на платежните нареждания за изравнителните вноски задължително се посочва ЕГН на самоосигуряващото се лице.
 
Всяко предприятие или самоосигуряващо се лице, което изплаща на физически лица доходи, извън тези по трудов договор, и е задължено да удържа данък, трябва да подаде декларация за дължими данъци. Декларацията – по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО за дължими данъци (образец 4001), се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци.
 
Декларацията за дължими данъци се подава от фирми и самоосигуряващи се лица, които плащат на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения или доходи от наем и са длъжни да удържат авансов данък върху тези доходи. Дължимите авансови данъци се декларират в НАП до края на месеца, следващ тримесечието, през което е изплатен доходът.

Декларацията за дължими данъци се представя в НАП и за окончателните данъци, удържани върху доходите на чуждестранни физически лица у нас (например върху възнаграждения за услуги, неустойки, обезщетения, стипендии за обучение в България, доходи от лихви и други), както и за окончателните данъци върху доходите от дивиденти и др., дължими от местни и чуждестранни физически лица. Формулярът се подава и за данъци при източника по ЗКПО /Закона за корпоративното подоходно облагане/, като, например, данъци върху дивидентите и ликвидационните дялове в полза на чужди фирми и местни дружества, които не са търговци, включително общините.

До момента в НАП В. Търново 4060 фирми са декларирали, че са изплащали доходи на физически лица за първото тримесечие на 2018 година. Най-удобният начин за подаване на декларацията за дължими данъци е ползването на електронните услуги на НАП чрез електронен подпис или ПИК код.
 
Всяка втора декларация за облагане на доходите на физическите лица е подадена по електронен път с ПИК или електронен подпис, сочи статистиката на НАП В. Търново. Приетите декларации до момента в област Велико Търново са 11644. От тях 2893 са подадени с ПИК, а 2136 с електронен подпис.

Срокът за подаване на декларациите за облагане на доходите изтича на 30 април 2018 г. До тогава трябва да се преведе и декларираният данък за довнасяне по годишните формуляри, напомнят още от НАП. ПИК може да се получи безплатно в НАП В. Търново. Декларациите могат да се изпратят още чрез интернет, подписани с електронен подпис, както и да се подадат по пощата, с обратна разписка, на място в някои пощенски станции, както и в офисите за обслужване на клиенти на Агенцията.

От приходната агенция обръщат внимание, че физическите лица могат много лесно да попълнят своята декларация, като използват една от най-новите й е-услуги. Гражданите, които притежават ПИК или електронен подпис, могат да проверят в сайта на НАП дали за тях има подадени и какви данни от предприятия и от самоосигуряващи се лица за изплащани доходи, различни от тези по трудов договор, като например от хонорари. Е-услугата „Справка за изплатени доходи (различни от трудови) на физически лица“ е достъпна чрез Портала на НАП за електронни услуги - https://inetdec.nra.bg/ . Е-услугата предоставя информация също за вида и размера на изплатения доход, както и за удържания данък.
 
Повече информация за попълване на всички декларации и за плащане на дължимите данъци,  внасяне на суми към бюджета и осигурителни вноски клиентите на НАП могат да получат на националния телефон 0700 18 700 на цената на един разговор, на интернет страницата на агенцията www.nap.bg или на място в НАП В. Търново.
 
ПОДОБНИ НОВИНИ
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ