Дискусията бе открита от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и от Даниел Панов. Те изказаха мнение, че НСОРБ и парламентът работят в много добър диалог и припомниха, че между 44-о НС и най-голямата неправителствена организация има подписано споразумение за сътрудничество. Панов посочи, че всяко законодателно изменение се случва след становища и експертни оценки на местната власт.
НСОРБ предлага промени в Закона за водите, свързани с прецизиране класификацията на язовирите общинска собственост според големината и степента им на опасност. Сдружението настоява и за планиране на целева субсидия за общините за поддържане на язовирите, също за заснемането и паспортизирането им. Предложенията предвиждат и механизъм за извеждане от експлоатация на неизползвани водни обекти. Целта е създаването на работещ механизъм, който да обезпечи безопасната експлоатация на язовирите.
НСОРБ предлага и разширяване на законовите правомощия за общините при опазване на сигурността. Промените предвиждат в сферата на общинските дейности да бъде включено опазването на обществения ред, общините да могат да създават звена за контрол по опазването на реда, на общинското имущество и за организация на движението. Целта е да няма припокриване на функции с МВР, а звената в общините да имат допълваща роля.