Панов представя българските местни власти по време на дебатите на високо ниво, част от 130-а пленарна сесия на Комитета на регионите в Европейския съюз. Кметът на Старата столица участва активно в кръглата маса „Устойчива Европа: Промяна на климата и адаптация“, заедно с президенти на националните асоциации в десетки държави на Стария континент.
„Всяка инвестицията в овладяване на климатичните промени е инвестиция в бъдещето на нашите общества“, заяви Панов. Той посочи, че в работата си като кмет и като председател на най-голямата неправителствена асоциация в България ежедневно се сблъсква с последствията от климатичните промени – наводнения, засушаване, свлачища и пр.
„За да се адаптираме към климатичните промени, трябва да преосмислим управлението на градовете си, да подготвим и вградим в стратегиите си мерки във всички секторни политики - управлението на водите, отпадъците и транспорта, енергийната ефективност, строителството. Считам, че за местните власти трябва да има по-голям ресурс за проекти за интегрирани (еко) транспортни решения, за възстановяване и активно ползване на обществени зелени зони, за иновативни решения в областта на рециклирането и управлението на отпадъците, за насърчаване на т.нар. кръгова икономика и обществените сгради с нулеви емисии“, каза по време на сесията кметът на Велико Търново и председател на НСОРБ.
Даниел Панов заяви още, че местните власти в България приветстват предложението на Европейската комисия за новата Многогодишна финансова рамка - минимум 30% от националните средства за регионално развитие и кохезия да бъдат насочени към мерки за управление на риска, за борба с изменението на климата и за постигане на целите на Парижкото споразумение. От думите му стана ясно, че би било добре съфинансирането от европейския бюджет по екопроекти да бъде увеличено, за да имат местните власти по-широк достъп до тези инвестиции и до мерките, които спасяват животи.
Кметът на Велико Търново подчерта, че е необходимо да бъдат предприети планирани, съгласувани, активни и устойчиви мерки за справяне с климатичните промени, за управлението на риска от бедствия и свързаните с тях икономически, екологични и социални разходи. В заключение Даниел Панов даде за пример разчети на експерти, според които едно инвестирано евро в превенция води до избягване на щети за шест евро.